Yarışma Hakkında

 

SAE(Amerikan Otomotiv Mühendisleri Birliği) tarafından organize edilen,1981 yılından beri öğrencilerin formula tipi yarış araçları tasarlayıp üreterek katıldıkları Dünya’nın önde gelen uluslararası bir mühendislik yarışmasıdır.

Yarışmalara dünya çapında 400’den fazla üniversite takımı katılmakta ve hepsi de teoriyi pratiğe dönüştürme fırsatını kazanmaktadır.

Formula SAE organizasyonunda konsept olarak takımlar,bir otomotiv firmasının hafta sonu amatör olarak yarışan sürücüler için satışa sunmak istediği aracı tasarlamaya çalışırlar.Bu bağlamda aracın hızlanma,frenleme,yol tutuş ve dayanıklılık özelliklerinin çok iyi olmasının yanında aracın estetikliğinin,maliyetinin,ergonomisinin,bakım kolaylığının ve üretilebilirliğinin de düşünülmüş olması gerekir.

Yarışma kapsamında öğrencilerden hayali bir şirket kurarak bu şirketin;

 • Müşteri hedef kitlesinin belirlenmesi,
 • Hedef kitlesine uygun üretim adedi,
 • Bu hedef kitleye uygun aracın projelendirilmesi,
 • Projenin sürece uygun yürütülmesi,
 • Araç tasarımlarının yapılması,
 • Yeni teknolojilerin kullanılması,
 • Araç sanal analizlerinin yapılması,
 • Aracın üretilmesi,
 • Araç testlerinin yapılması,
 • Sanal analizler ve testlerin korelasyonun incelenmesi,
 • Yapılan aracın reklamlarının yapılması,

gibi gerçek bir otomotiv şirketinin bütün sorumlulukları öğrencilerin kurduğu hayali şirketçe yapılması ve bu aracın yarış pistlerinde yarıştırılarak öğrencilerin mühendislik hayatlarına en iyi şekilde hazırlanmasını sağlamaktır.

Formula SAE yarışları Dünya çapında İngiltere,Amerika,Almanya,İtalya,Japonya,Brezilya,Avustralya ve Hindistan olmak üzere birçok farklı ülkede farklı isimlerde düzenlenmektedir.

Formula SAE Yarış Puanlaması


Business Plan Presentation(75 Puan)

Bu kategoride üretmiş olduğunuz aracı jüriye satmak için 10 dakikalık bir sunum yapılarak aracınızın neden alınması gerektiği anlatılır.

Engineering Design(150 Puan)

Mühendislik dizaynı kategorisinde aracınızda kullanmış olduğunuz yeni teknoloji ve özgün tasarımlarınızı öne çıkararak 150 tam puan alınmak hedeflenir.

Cost Report(100 Puan)

Masraf analizi kategorisinde aracınızın üretim maliyetleri üzerinden ve bir sonraki araçta maliyetleri ne kadar düşürebileceğinizin planlarını verilerle sunarak puan kazanırsınız.

Accerelation(75 Puan)

İvmelenme etkinliğinde 75 metrelik parkuru en kısa zamanda tamamlamak hedeflenir.

Skid-Pad(50 Puan)

Skip-pad etabı 8 şeklinde bir pisttir ve aracın viraj alma kabiliyetini ölçer.

Autocross(150 Puan)

Bu yarış parkurunda aracın genel özellikleri ön plana çıkar.

Endurance(300 Puan)

Formula SAE yarışının en prestijli etabıdır.28 kilometrelik parkuru en iyi zamanda alan takım 300 tam puan alır.Burada aracın bütün kabiliyetleri yanında dayanıklılığının da iyi olması gereklidir.